GC210N80FE
GC210N80FE
Part Number: GC210N80FE
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Goford Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 800V ESD 17A 51W TO-
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
  • Vgs (Max) ±30V
  • Supplier Device Package 8-DFN (5x6)
  • Power Dissipation (Max) 51W (Tc)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 250µA
  • Package / Case 8-PowerSMD, Flat Leads
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 8.5A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2200 pF @ 380 V