GC085N65QF
GC085N65QF
Part Number: GC085N65QF
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Goford Semiconductor
Description: MOSFET N-CH 650V 40A 299W TO-247
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
  • Supplier Device Package 8-SOP
  • Vgs (Max) ±30V
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 10 V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4.6V @ 250µA
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 85mOhm @ 21.5A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2350 pF @ 400 V
  • Power Dissipation (Max) 299W (Tc)