G3VM-101HR2(TR)
G3VM-101HR2(TR)
Part Number: G3VM-101HR2(TR)
Product Classification: Solid State Relays (SSR)
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: HIGH CURRENT MOS FET T/R
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Termination Style Gull Wing
  • Approval Agency UR
  • Package / Case 6-SMD, Gull Wing
  • Output Type AC, DC
  • Voltage - Load 0 V ~ 100 V
  • Load Current 6 A
  • Supplier Device Package 6-SOP
  • On-State Resistance (Max) 150 mOhms
  • Voltage - Input 1.65VDC