G1K1P10TE
G1K1P10TE
Part Number: G1K1P10TE
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Goford Semiconductor
Description: MOSFET P-CH 100V 24A 88W TO-220
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
  • Vgs (Max) ±20V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • FET Type P-Channel
  • Power Dissipation (Max) 88W (Tc)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
  • Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 65 nC @ 10 V
  • Supplier Device Package TO-252
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 110mOhm @ 15A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300 pF @ 50 V