G120P06T
G120P06T
Part Number: G120P06T
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Goford Semiconductor
Description: MOSFET P-CH 60V -120A 277W TO-22
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • Vgs (Max) ±20V
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • FET Type P-Channel
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
  • Supplier Device Package 8-SOP
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
  • Power Dissipation (Max) 277W (Tc)
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 230 nC @ 10 V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.5mOhm @ 20A, 10V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12674 pF @ 30 V