FXN-T100L
FXN-T100L
Part Number: FXN-T100L
Product Classification: Tape
Manufacturer: FireXNull
Description: Fire-Suppressing Tape
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shelf Life 60 Months
  • Shelf Life Start Date of Purchase
  • Usage Electrical Cable Protection
  • Backing, Carrier Polymer
  • Length 32.8' (10.0m) 10.9 yds
  • Adhesive Self-Adhesive
  • Thickness - Adhesive 0.0150" (15.0 mils, 0.381mm)
  • Width 3.94" (100.00mm)
  • Thickness - Backing, Carrier 0.0008" (0.8 mils, 0.021mm)
  • Temperature Range 151°F (66°C) Max
  • Tape Type Fire Suppressing
  • Thickness 0.0157" (15.7 mils, 0.399mm)
  • Color Fluorescent, Yellow
  • Storage/Refrigeration Temperature -40°F ~ 149°F (-40°C ~ 65°C)