FV31X222K102ECG
FV31X222K102ECG
Part Number: FV31X222K102ECG
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Description: CAP CER 1206 X7R 2200pF 10% 100
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Lead Spacing -
  • Capacitance 2200 pF
  • Voltage - Rated 1000V (1kV)
  • Features High Voltage
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
  • Applications SMPS Filtering
  • Size / Dimension 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)