FTY15-0500T-30-UNV
FTY15-0500T-30-UNV
Part Number: FTY15-0500T-30-UNV
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: Hatch Lighting
Description: 15W, 500MA MAX, SOFTWARE PROGRAM
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Ratings -
  • Weight -
  • Programmable Verified
  • Termination Style Wire Leads
  • Current - Output (Max) 500mA
  • Power (Watts) 15 W
  • Topology AC DC Converter
  • Operating Temperature 90°C
  • Voltage - Input (Min) 90VAC
  • Voltage - Input (Max) 305VAC
  • Features OCP, OTP, SCP
  • Efficiency 83.3%
  • Voltage - Output 15 ~ 30V
  • Approval Agency cULus, FCC
  • Dimming Analog, ELV, Triac
  • Standard Number UL 8750
  • Type Constant Power
  • Size / Dimension 3.35" L x 1.61" W x 1.10" H (85.0mm x 41.0mm x 28.0mm)