FT300-40/13 bl
FT300-40/13 bl
Part Number: FT300-40/13 bl
Product Classification: Heat Shrink Tubing
Manufacturer: GREMCO GmbH
Description: 3:1 SHRINKTUBE 40MM BLU 61M
Packaging: Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Color Blue
  • Shelf Life 60 Months
  • Type Tubing, Flexible
  • Material Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature 90°C
  • Length 200.0' (61.0m)
  • Features Self Extinguishing
  • Recovered Wall Thickness 0.049" (1.24mm)
  • Shrinkage Ratio 3 to 1
  • Inner Diameter - Supplied 1.575" (40.01mm)
  • Inner Diameter - Recovered 0.512" (13.00mm)
  • Storage/Refrigeration Temperature 73.4°F (23°C)