FT275-640 6,4/3,2 tr
FT275-640 6,4/3,2 tr
Part Number: FT275-640 6,4/3,2 tr
Product Classification: Heat Shrink Tubing
Manufacturer: GREMCO GmbH
Description: 2:1 SHRINKTUBE 1/4 CLR 61M
Packaging: Spool
  • Part Status Active
  • Shelf Life 60 Months
  • Type Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio 2 to 1
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature 90°C
  • Length 200.0' (61.0m)
  • Color Transparent
  • Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated
  • Recovered Wall Thickness 0.013" (0.33mm)
  • Inner Diameter - Supplied 0.252" (6.40mm)
  • Inner Diameter - Recovered 0.126" (3.20mm)
  • Storage/Refrigeration Temperature 73.4°F (23°C)