FT175-950 9,5/4,8 tr
FT175-950 9,5/4,8 tr
Part Number: FT175-950 9,5/4,8 tr
Product Classification: Heat Shrink Tubing
Manufacturer: GREMCO GmbH
Description: 2:1 SHRINKTUBE 3/8 CLR 60M
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Shelf Life 60 Months
  • Shrinkage Ratio 2 to 1
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature 90°C
  • Inner Diameter - Recovered 0.187" (4.75mm)
  • Type Tubing, Semi Rigid
  • Color Transparent
  • Material Polyvinylidene Fluoride (PVDF), Irradiated
  • Recovered Wall Thickness 0.013" (0.33mm)
  • Length 196.8' (60.0m)
  • Inner Diameter - Supplied 0.374" (9.50mm)
  • Storage/Refrigeration Temperature 73.4°F (23°C)