FT100-950 9,5/4,8 ws
FT100-950 9,5/4,8 ws
Part Number: FT100-950 9,5/4,8 ws
Product Classification: Heat Shrink Tubing
Manufacturer: GREMCO GmbH
Description: 2:1 SHRINKTUBE 3/8 WHT 61M
Packaging: Spool
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Color White
  • Shelf Life 60 Months
  • Type Tubing, Flexible
  • Shrinkage Ratio 2 to 1
  • Material Polyolefin (PO), Irradiated
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Shrink Temperature 90°C
  • Recovered Wall Thickness 0.025" (0.64mm)
  • Length 200.0' (61.0m)
  • Inner Diameter - Recovered 0.187" (4.75mm)
  • Features Self Extinguishing
  • Inner Diameter - Supplied 0.374" (9.50mm)
  • Storage/Refrigeration Temperature 73.4°F (23°C)