FSP500M-80PD
FSP500M-80PD
Part Number: FSP500M-80PD
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: FSP Technology Inc.
Description: AC/DC CNVRT 3.3V 5V 3X12V -12V
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 4 12V
  • Voltage - Output 3 12V
  • Voltage - Output 1 3.3V
  • Approval Agency CE, cURus, TUV
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Voltage - Output 2 5V
  • Current - Output 2 20 A
  • Efficiency 87%
  • Voltage - Isolation 4 kV
  • Power (Watts) 500W
  • Number of Outputs 6
  • Features PFC, Standby Output, Universal Input
  • Voltage - Output 5 12V
  • Current - Output 6 500 mA
  • Current - Output 1 24 A
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • Current - Output 3 16 A
  • Size / Dimension 5.91" L x 5.51" W x 3.39" H (150.0mm x 140.0mm x 86.0mm)
  • Current - Output 4 16 A
  • Voltage - Output 6 -12V
  • Current - Output 5 16 A