FSP450-H35-A24
FSP450-H35-A24
Part Number: FSP450-H35-A24
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: FSP Technology Inc.
Description: AC DC, 24V, 18.75A, OPEN FRAME J
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 95%
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Approval Agency cCSAus, CE
  • Standard Number 62368-1
  • Features Standby Output, Universal Input
  • Current - Output 1 18.75 A
  • Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.46" H (127.0mm x 76.2mm x 37.1mm)
  • Power (Watts) 200W (450W Forced Air)