FSP300-50AEB
FSP300-50AEB
Part Number: FSP300-50AEB
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: FSP Technology Inc.
Description: AC/DC CNVRT 3.3V 5V 2X12V 300W
  • Part Status Active
  • Number of Outputs 4
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 4 12V
  • Voltage - Output 3 12V
  • Efficiency 90%
  • Voltage - Output 1 3.3V
  • Power (Watts) 300W
  • Voltage - Output 2 5V
  • Voltage - Output 5 -
  • Current - Output 2 16 A
  • Current - Output 1 19 A
  • Standard Number 62368-1
  • Current - Output 3 25 A
  • Features Standby Output, Universal Input
  • Type ATX
  • Current - Output 4 0.3 A
  • Approval Agency CCC, CE, cURus, FCC, TUV
  • Size / Dimension 5.91" L x 5.52" W x 3.39" H (150.1mm x 140.2mm x 86.1mm)