FSP200-P36P-A24
FSP200-P36P-A24
Part Number: FSP200-P36P-A24
Product Classification: AC DC Converters
Manufacturer: FSP Technology Inc.
Description: AC DC, 24V, 200W, OPEN FRAME
  • Part Status Active
  • Type Open Frame
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Voltage - Isolation 3 kV
  • Minimum Load Required -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Efficiency 91%
  • Voltage - Output 5 -
  • Power (Watts) 200W
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
  • Current - Output 1 8.33 A
  • Approval Agency cCSAus, CE
  • Standard Number 62368-1
  • Features PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
  • Size / Dimension 6.30" L x 2.95" W x 1.38" H (160.0mm x 75.0mm x 35.0mm)