FSP060M-DHC3
FSP060M-DHC3
Part Number: FSP060M-DHC3
Product Classification: AC DC Desktop, Wall Power Adapters
Manufacturer: FSP Technology Inc.
Description: AC DC, 12V, 60W MEDICAL ADAPTER,
  • Part Status Active
  • Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Input Type Cord (Sold Separately)
  • Voltage - Output 12V
  • Polarization Positive Center
  • Operating Temperature 0°C ~ 40°C
  • Form Desktop (Class II)
  • Approval Agency CE, cURus, TUV
  • Applications ITE (Commercial), Medical
  • Current - Output (Max) 5A
  • Input Connector IEC 320-C8
  • Power (Watts) 60 W
  • Cord Length 59" (1.50m)
  • Efficiency Level VI
  • Output Connector Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Standard Number 60601-1; 62368-1
  • No Load Power Consumption 210mW
  • Size / Dimension 5.08" L x 2.31" W x 1.24" H (129.1mm x 58.6mm x 31.5mm)