FS55X225K251EGG
FS55X225K251EGG
Part Number: FS55X225K251EGG
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Description: CAP CER 2220 X7R 2.2uF 10% 250V
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Capacitance 2.2 µF
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Voltage - Rated 250V
  • Lead Spacing -
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Thickness (Max) 0.110" (2.80mm)
  • Package / Case 2220 (5750 Metric)
  • Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)