FS55X105K631EHG
FS55X105K631EHG
Part Number: FS55X105K631EHG
Product Classification: Ceramic Capacitors
Manufacturer: Prosperity Dielectrics Co. Ltd
Description: CAP CER 2220 X7R 1UF 10% 630V
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Height - Seated (Max) -
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Tolerance ±10%
  • Capacitance 1 µF
  • Lead Spacing -
  • Features High Voltage
  • Mounting Type Surface Mount, MLCC
  • Lead Style -
  • Temperature Coefficient X7R
  • Package / Case 2220 (5750 Metric)
  • Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
  • Applications SMPS Filtering
  • Thickness (Max) 0.122" (3.10mm)
  • Voltage - Rated 630V