FS16KN-1180A-DU
FS16KN-1180A-DU
Part Number: FS16KN-1180A-DU
Product Classification: Rotary Potentiometers, Rheostats
Manufacturer: FAVOR ELECTRONICS
Description: POT 10K OHM 1/5W LINEAR
  • Part Status Active
  • Tolerance ±10%
  • Mounting Type Panel Mount
  • Power (Watts) 0.2W, 1/5W
  • Number of Turns 1.0
  • Termination Style PC Pins
  • Adjustment Type Top Adjustment
  • Resistance (Ohms) 10k
  • Rotation 300°
  • Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
  • Actuator Type Knurled and Slotted
  • Bushing Thread M7 x 0.75
  • Actuator Length 0.630" (16.00mm)