FPS300.245-049-112
FPS300.245-049-112
Part Number: FPS300.245-049-112
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: PULS, LP
Description: FIELD PS, 300W, 100-240VAC, 1PH,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Voltage - Output 6 -
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Approval Agency -
  • Operating Temperature -
  • Minimum Load Required -
  • Size / Dimension -
  • Voltage - Output 1 24V
  • Power (Watts) 300W
  • Voltage - Output 5 -
  • Efficiency 95%
  • AC Voltage - Input 100 ~ 240 VAC
  • Current - Output (Max) 12.5A
  • Input Type AC or DC
  • Standard Number -
  • DC Voltage - Input (Min) 110V
  • DC Voltage - Input (Max) 300V