FPS300.245-047-111
FPS300.245-047-111
Part Number: FPS300.245-047-111
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: PULS, LP
Description: FIELD PS, 300W, 100-240VAC, 1PH,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Operating Temperature -25°C ~ 70°C
  • Voltage - Output 1 24V
  • Current - Output (Max) 10A
  • Voltage - Isolation 500 V
  • Voltage - Output 5 -
  • AC Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
  • Power (Watts) 240W
  • Input Type AC or DC
  • Approval Agency CB, CE, cULus
  • Efficiency 95.7%
  • Applications ITE (Commercial), Laboratory
  • DC Voltage - Input (Min) 88V
  • DC Voltage - Input (Max) 360V
  • Standard Number 61010-1;60950-1;62368-1
  • Features Adjustable Output, IP65, IP67, PFC, Remote On/Off
  • Size / Dimension 2.31" L x 7.13" W x 7.20" H (58.7mm x 181.0mm x 183.0mm)