FO7HBAEE27.0
FO7HBAEE27.0
Part Number: FO7HBAEE27.0
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Fox Electronics
Description: CRYSTAL OSCILLATOR 7050 4-SMD 27
Packaging: Bulk
  • Ratings -
  • Operating Temperature -10°C ~ 70°C
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Frequency 27 MHz
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Output HCMOS
  • Frequency Stability ±20ppm
  • Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
  • Current - Supply (Max) 18mA
  • Size / Dimension 0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)