FO7HBADM40.92
FO7HBADM40.92
Part Number: FO7HBADM40.92
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Fox Electronics
Description: CRYSTAL OSCILLATOR 7050 4-SMD 40
Packaging: Bulk
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Output HCMOS
  • Current - Supply (Max) 50mA
  • Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
  • Frequency Stability ±25ppm
  • Size / Dimension 0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
  • Frequency 40.92 MHz