FO7HBAAE11.0592
FO7HBAAE11.0592
Part Number: FO7HBAAE11.0592
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Fox Electronics
Description: CRYSTAL OSCILLATOR 7050 4-SMD 11
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -10°C ~ 70°C
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Voltage - Supply 5V
  • Frequency Stability ±100ppm
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
  • Frequency 11.0592 MHz
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Output HCMOS
  • Height - Seated (Max) 0.059" (1.50mm)
  • Current - Supply (Max) 18mA
  • Size / Dimension 0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)