FO2HSBBF10.0-T1
FO2HSBBF10.0-T1
Part Number: FO2HSBBF10.0-T1
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Fox Electronics
Description: CRYSTAL OSCILLATOR 2520 4-SMD 10
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Frequency Stability ±50ppm
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Frequency 10 MHz
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Output HCMOS
  • Current - Supply (Max) 7mA