FMM7G30US60I
FMM7G30US60I
Part Number: FMM7G30US60I
Product Classification: IGBT Modules
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Description: INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • Supplier Device Package -
  • Package / Case Module
  • IGBT Type -
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
  • Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
  • Current - Collector Cutoff (Max) 250 µA
  • Current - Collector (Ic) (Max) 30 A
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce 2.1 nF @ 30 V
  • Configuration Three Phase Inverter with Brake
  • Input Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor Yes
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 30A
  • Power - Max 104 W