FM-110A-900
FM-110A-900
Part Number: FM-110A-900
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: East Electronics
Description: BUZZER 110V 43MM TH
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination PC Pins
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Current - Supply 20mA
  • Voltage - Rated 110 V
  • Frequency 2.9kHz
  • Operating Mode Continuous
  • Size / Dimension 1.693" Dia (43.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.291" (32.80mm)
  • Voltage Range 80 ~ 120V
  • Sound Pressure Level (SPL) 85dB @ 110V, 30cm