FJR35-N2B10KF0
FJR35-N2B10KF0
Part Number: FJR35-N2B10KF0
Product Classification: Joystick Potentiometers
Manufacturer: FAVOR ELECTRONICS
Description: JOYSTICK 10K OHM SGL AXIS TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Resistance 10 kOhms
  • Adjustment Type Top Adjustment
  • Power (Watts) 0.0125W
  • Axis 1
  • Rotation Angle 60°
  • Size / Dimension Square - 1.260" L x 1.470" W x 1.445" H (32.00mm x 37.40mm x 36.70mm)