FJP10K-0118A
FJP10K-0118A
Part Number: FJP10K-0118A
Product Classification: Joystick Potentiometers
Manufacturer: FAVOR ELECTRONICS
Description: JOYSTICK 10K OHM SGL AXIS TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Resistance 10 kOhms
  • Adjustment Type Top Adjustment
  • Power (Watts) 0.0125W
  • Axis 1
  • Rotation Angle 46°
  • Size / Dimension Square - 0.833" L x 0.840" W x 0.697" H (21.15mm x 21.35mm x 17.70mm)