FJN08K-N1B10K
FJN08K-N1B10K
Part Number: FJN08K-N1B10K
Product Classification: Joystick Potentiometers
Manufacturer: FAVOR ELECTRONICS
Description: POTENTIO JOYSTICK 2D 10K20%
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Resistance 10 kOhms
  • Adjustment Type Top Adjustment
  • Power (Watts) 0.0125W
  • Rotation Angle -
  • Axis 1
  • Size / Dimension Square - 0.787" L x 0.787" W x 0.197" H (20.00mm x 20.00mm x 5.00mm)