FHSBATL6-1.5L
FHSBATL6-1.5L
Part Number: FHSBATL6-1.5L
Product Classification: Battery Packs
Manufacturer: Fulham
Description: BATTERY PACK LITHIUM 9.6V
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Weight -
  • Battery Cell Size -
  • Rechargeability Yes
  • Number of Cells 6
  • Termination Style Wire Leads with Connector
  • Voltage - Rated 9.6 V
  • Capacity 3Ah
  • Battery Chemistry Lithium Iron Phosphate
  • Structure -
  • Size / Dimension 7.89" L x 1.50" W x 1.19" H (200.4mm x 38.1mm x 30.2mm)