FHSAC1-UNV-40L
FHSAC1-UNV-40L
Part Number: FHSAC1-UNV-40L
Product Classification: LED Drivers
Manufacturer: Fulham
Description: HOTSPOT PLUS ALL-IN-ONE DRIVER-
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Number of Outputs 1
  • Approval Agency -
  • Ratings -
  • Operating Temperature 0°C ~ 50°C
  • Weight -
  • Programmable Not Verified
  • Termination Style Wire Leads
  • Efficiency -
  • Power (Watts) 40 W
  • Dimming Analog
  • Type Constant Current
  • Topology AC DC Converter
  • Standard Number -
  • Voltage - Input (Min) 120VAC
  • Voltage - Input (Max) 277VAC
  • Features OCP, OTP, SCP
  • Voltage - Output 11 ~ 55V
  • Current - Output (Max) 250mA ~ 1.4A
  • Size / Dimension 8.56" L x 2.40" W x 1.34" H (217.4mm x 61.0mm x 34.0mm)