FD7015B24W5-81-2N
FD7015B24W5-81-2N
Part Number: FD7015B24W5-81-2N
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Cooltron Industrial Supply
Description: DC Fan 70x70x15mm 24VDC
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ingress Protection -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Termination 2 Wire Leads
  • Material - Frame Plastic
  • Current Rating (Amps) 0.150A
  • Static Pressure 0.123 in H2O (30.6 Pa)
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • RPM 3200 RPM
  • Width 15.00mm
  • Approval Agency CE, cUL, TUV, UL
  • Voltage Range 12 ~ 27.6VDC
  • Weight 0.126 lb (57.15 g)
  • Air Flow 30.0 CFM (0.840m³/min)
  • Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
  • Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 40°C
  • Size / Dimension Square - 70mm L x 70mm H