FD6015S12W7-71-2N
FD6015S12W7-71-2N
Part Number: FD6015S12W7-71-2N
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Cooltron Industrial Supply
Description: DC Fan 60x60x15mm 12VDC
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ingress Protection -
  • Fan Type Tubeaxial
  • Termination 2 Wire Leads
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Material - Frame Plastic
  • Voltage - Rated 12VDC
  • Lifetime @ Temp. 30000 Hrs @ 25°C
  • Size / Dimension Square - 60mm L x 60mm H
  • RPM 5000 RPM
  • Current Rating (Amps) 0.170A
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Air Flow 26.0 CFM (0.728m³/min)
  • Width 15.00mm
  • Voltage Range 10.8 ~ 13.2VDC
  • Approval Agency cUL, TUV, UL
  • Weight 0.073 lb (33.11 g)
  • Bearing Type 1 Ball/1 Sleeve
  • Static Pressure 0.150 in H2O (37.3 Pa)