FD1751B24W9-52-3R
FD1751B24W9-52-3R
Part Number: FD1751B24W9-52-3R
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Cooltron Industrial Supply
Description: DC Fan 172x150x51mm 24VDC
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Ingress Protection -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Material - Frame Plastic
  • RPM 3400 RPM
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Termination 3 Wire Leads
  • Voltage Range 12 ~ 27.6VDC
  • Noise 54.3dB(A)
  • Approval Agency cUL, TUV, UL
  • Width 51.00mm
  • Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
  • Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 40°C
  • Features Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
  • Static Pressure 0.850 in H2O (211.7 Pa)
  • Current Rating (Amps) 0.870A
  • Power (Watts) 20.88 W
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 172mm L x 150mm H