FD1751B24W5-52
FD1751B24W5-52
Part Number: FD1751B24W5-52
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Cooltron Industrial Supply
Description: DC Fan 172x150x51mm 24VDC
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Fan Type Tubeaxial
  • Termination 2 Wire Leads
  • Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
  • Voltage Range -
  • Material - Frame Aluminum
  • Air Flow 175.0 CFM (4.90m³/min)
  • Lifetime @ Temp. 70000 Hrs @ 40°C
  • Approval Agency cUL, TUV, UL
  • Static Pressure 0.470 in H2O (117.1 Pa)
  • Current Rating (Amps) 0.440A
  • Noise 48.0dB(A)
  • Width 51.00mm
  • RPM 2600 RPM
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 172mm L x 150mm H
  • Power (Watts) 11.9 W