FCP165N65S3R0
FCP165N65S3R0
Part Number: FCP165N65S3R0
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Description: FCP165N65S3R0 - POWER MOSFET, N-
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Through Hole
  • FET Type N-Channel
  • Technology MOSFET (Metal Oxide)
  • Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case TO-220-3
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Supplier Device Package TO-220-3
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)
  • Vgs (Max) ±30V
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 400 V
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 9.5A, 10V
  • Power Dissipation (Max) 154W (Tc)
  • Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 440mA