FC4STBBMM7.3728
FC4STBBMM7.3728
Part Number: FC4STBBMM7.3728
Product Classification: Crystals
Manufacturer: Fox Electronics
Description: XTAL HC-49/US 3.5MM HEIGHT 7.372
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Type MHz Crystal
  • Frequency Stability ±50ppm
  • Operating Mode Fundamental
  • Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
  • Load Capacitance 20pF
  • Frequency Tolerance ±50ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 80 Ohms
  • Package / Case HC-49/US
  • Frequency 7.3728 MHz
  • Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm)