FC4STBBMF16.0
FC4STBBMF16.0
Part Number: FC4STBBMF16.0
Product Classification: Crystals
Manufacturer: Fox Electronics
Description: XTAL HC-49/US 3.5MM HEIGHT 16MHZ
  • Type MHz Crystal
  • Frequency Stability ±50ppm
  • Operating Mode Fundamental
  • Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Load Capacitance 20pF
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
  • Frequency Tolerance ±50ppm
  • Package / Case HC-49/US
  • Frequency 16 MHz
  • Height - Seated (Max) 0.142" (3.60mm)