FC12002Y
FC12002Y
Part Number: FC12002Y
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: fastSiC
Description: DIODE SIC 1.2KV 3.6A DO221AC
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Mounting Type -
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
  • Current - Average Rectified (Io) 3.6A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 1200 V
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Supplier Device Package DO-221AC (SlimSMA)
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.55 V @ 2 A
  • Capacitance @ Vr, F 11pF @ 800V, 1MHz