FBD5015B24W7-11-2NC2
FBD5015B24W7-11-2NC2
Part Number: FBD5015B24W7-11-2NC2
Product Classification: DC Brushless Fans (BLDC)
Manufacturer: Cooltron Industrial Supply
Description: DC Blower 51x51x15mm 24VDC
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Ingress Protection -
  • Voltage - Rated 24VDC
  • Bearing Type Ball
  • Termination 2 Wire Leads
  • Material - Frame Plastic
  • Fan Type Blower
  • Current Rating (Amps) 0.130A
  • Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Width 15.00mm
  • Air Flow 4.9 CFM (0.137m³/min)
  • RPM 6500 RPM
  • Approval Agency cUL, TUV, UL
  • Weight 0.062 lb (28.12 g)
  • Operating Temperature -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
  • Lifetime @ Temp. 80000 Hrs @ 40°C
  • Power (Watts) 3.12 W
  • Voltage Range 12 ~ 26.4VDC
  • Static Pressure 0.790 in H2O (196.8 Pa)
  • Noise 43.7dB(A)
  • Size / Dimension Rectangular/Round - 51mm L x 51mm H