FA80486SXSF33
FA80486SXSF33
Part Number: FA80486SXSF33
Product Classification: Microprocessors
Manufacturer: Intel
Description: IC MPU I486 33MHZ 176TQFP
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Mounting Type Surface Mount
  • Co-Processors/DSP -
  • RAM Controllers -
  • Graphics Acceleration No
  • Display & Interface Controllers -
  • Ethernet -
  • SATA -
  • USB -
  • Security Features -
  • Additional Interfaces -
  • Speed 33MHz
  • Operating Temperature 0°C ~ 85°C (TC)
  • Supplier Device Package 176-TQFP (24x24)
  • Number of Cores/Bus Width 1 Core, 32-Bit
  • Voltage - I/O 3.3V