F12EL-S53H4BF5
F12EL-S53H4BF5
Part Number: F12EL-S53H4BF5
Product Classification: Encoders
Manufacturer: FAVOR ELECTRONICS
Description: Pulses per Revolution 24
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Orientation Horizontal
  • Voltage - Supply 5V
  • Mounting Type Panel, PCB Through Hole
  • Detent Yes
  • Built in Switch Yes
  • Termination Style Cable
  • Pulses per Revolution 24
  • Programmable -
  • Rotational Life (Cycles Min) 30K
  • Actuator Type 12mm Dia Round End
  • Encoder Type Incremental
  • Output Type Commutation, CCW, 12 Pole