F1206SB3000V032TM
F1206SB3000V032TM
Part Number: F1206SB3000V032TM
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: SOLIDMATRIX FUSE, 32VDC, 3.0A
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Color -
  • Package / Case 1206 (3216 Metric)
  • Current Rating (Amps) 3 A
  • Response Time Slow Blow
  • Voltage Rating - DC 32 V
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Melting I²t 1.2
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C
  • Approval Agency cURus
  • DC Cold Resistance 0.034 Ohms
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W x 0.038" H (3.20mm x 1.60mm x 0.97mm)