F0603SB7000V032TM
F0603SB7000V032TM
Part Number: F0603SB7000V032TM
Product Classification: Fuses
Manufacturer: AEM Components
Description: SOLIDMATRIX FUSE,32VDC, 7.0A
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Color -
  • Current Rating (Amps) 7 A
  • Response Time Slow Blow
  • Package / Case 0603 (1608 Metric)
  • Voltage Rating - DC 32 V
  • DC Cold Resistance 0.008 Ohms
  • Fuse Type Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage 80A
  • Melting I²t 5.0
  • Approval Agency cURus
  • Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W x 0.037" H (1.60mm x 0.80mm x 0.95mm)