EWX688M2GU1R
EWX688M2GU1R
Part Number: EWX688M2GU1R
Product Classification: Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer: SAMXON
Description: CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Tolerance ±20%
  • Ratings -
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -25°C ~ 85°C
  • Polarization Polar
  • Surface Mount Land Size -
  • Capacitance 6800 µF
  • Voltage - Rated 400 V
  • Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 120Hz
  • Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
  • Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
  • Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
  • Ripple Current @ Low Frequency 18.2 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency 21.84 A @ 10 kHz
  • Height - Seated (Max) 5.906" (150.00mm)