EVT-S14NL-TA
EVT-S14NL-TA
Part Number: EVT-S14NL-TA
Product Classification: Cable Ties and Zip Ties
Manufacturer: RETYZ
Description: CBL TIE RELEAS NAT 50LB 1.167'
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Mounting Type Free Hanging (In-Line)
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Color Natural
  • Shelf Life Start -
  • Tensile Strength 50 lbs (22.68 kg)
  • Wire/Cable Tie Type Standard, Releasable
  • Length - Approximate 14"
  • Length - Actual 1.167' (355.60mm)
  • Width 0.220" (5.60mm)
  • Bundle Diameter 3.40" (86.36mm)