EVSF300-60
EVSF300-60
Part Number: EVSF300-60
Product Classification: Pads, Sheets, Bridges
Manufacturer: CR Technology
Description: Thermal Pad (EverTherm)
Packaging: Sheet
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Material -
  • Shelf Life -
  • Storage/Refrigeration Temperature -
  • Storage -
  • Shelf Life Start -
  • Color Gray
  • Adhesive -
  • Backing, Carrier -
  • Shape -
  • Thermal Conductivity 2.0W/m-K
  • Usage Multi
  • Type Gap Filler Pad, Sheet
  • Thickness 0.0394" (1.000mm)
  • Outline 200.00mm x 300.00mm
  • Thermal Resistivity 0.7°C/W