EVE480A032UA28B5000FW
EVE480A032UA28B5000FW
Part Number: EVE480A032UA28B5000FW
Product Classification: Power, Line Cables and Extension Cords
Manufacturer: GlobTek, Inc.
Description: EV PLUG TYPE 2 32A 7 MALE PINS
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shielding Unshielded
  • Color Black
  • Approval Agency Marking -
  • Approved Countries -
  • Number of Conductors 6
  • Cord Type -
  • Length 16.40' (5.00m)
  • Style Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
  • Current Rating (Amps) 32A
  • Operating Temperature -30°C ~ 50°C
  • Features Electric Vehicles Charging (EV Charger)
  • Wire Gauge 10 AWG, 18 AWG
  • Voltage Rating 480V